Connect with us
Facbook Icon Button Twitter Icon Button Phone Icon Button
MCCOOK WEATHER

McCook Tennis

McCook Girls Tennis Results hosting Alliance and Scottsbluff


McCook Tennis

Friday April 30, hosting Alliance and Scottsbluff

Saturday May 1, McCook invite


Alliance 0          McCook 9


Varsity Singles


1 Megan Hodgson def K. Horton 8-0

2 Joslyn Hammond def P. Gibson 8-1 

3 Elsa Wilcox def C. Cox 8-0

4 Olivia Koetter def K. Jensen 8-1

5 Lexi Hauxwell def H. Weare 8-0

6 Emily Kjendal def B. Branstiter 8-3


Varsity Doubles


1 Wilcox/Koetter def Gibson/Horton 8-1

2 Hauxwell/Kjendal def Jensen/Branstiter 8-4

3 Hodgson/Hammond def Cox/Weare 8-1

 

Scottsbluff 0        McCook 9


1 Megan Hodgson def M. Bewley 8-2

2 Joslyn Hammond def C. Schwarzkopf 8-1 

3 Elsa Wilcox def J. Davis 8-1

4 Olivia Koetter def H. Thomalla 8-0

5 Lexi Hauxwell def A. Barrett 8-2

6 Emily Kjendal def A. Mendoza 8-2


Varsity Doubles


1 Wilcox/Koetter def Thomalla/Davis 8-1

2 Hauxwell/Kjendal def Barrett/Mendoza 8-2

3 Hodgson/Hammond def Bewley/Schwarzkopf 8-0

 

 

 


Scottsbluff Junior Varsity 0        McCook Junior Varsity 9


Junior Varsity Singles


1 Richa Patel def L.Montelongo 6-4

2 Emily Alberts def J. Balthazor 6-0

3 Carsyn Craig def J. Lara-Patino 6-0

4 Hayden Johnson def K. Perez 6-3

5 Carley Peters def A. Harveson 6-3

6 Abbie Johnson def A. Andreas 6-1


Junior Varsity Doubles


1 Patel/H. Johnson def Lara-Patino/Perez 6-4

2 Craig/Johnson def Harveson/Balthazor 6-0

3 Peters/Alberts def Montelongo/Andreas 6-0


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


McCook invite results


Team Standings


1 McCook       52 pts

2 Ogallala       22

   Scottsbluff    22   

4 North Platte  21

5 Gering          13  


#1 Singles-Megan Hodgson, 4-0, 1st place Medalist


Def M. Bewley, Scottsbluff 8-1

Def B. Plaster, North Platte 8-0

Def A. Thompson, Gering 8-0

Def J. Krab, Ogallala 8-1


#2 Singles-Joslyn Hammond, 4-0, 1st Place Medalist


Def C. Schwarzkopf, Scottsbluff 8-2

Def K. Stine, North Platte 8-2

Def C. Newman, Gering 8-2

Def T. Brown, Ogallala 8-4

 

#1 Doubles-Elsa Wilcox/Olivia Koetter, 4-0, 1st Place Medalists


Def J. Davis/H. Thomalla, Scottsbluff 8-0

Def J. Wheeler/G. Risse, North Platte 8-3

Def A. Johnson/H. Walker, Gering 8-0

Def J. Curtis/J. Coggins, Ogallala 8-4


#2 Doubles-Lexi Hauxwell/Emily Kjendal, 4-0, 1st Place Medalists


Def A. Barrett/A. Mendoza, Scottsbluff 8-4

Def H. Hamilton/C. Coates, North Platte 8-6

Def M. Swan/P. Schneider, Gering 8-4

Def G. Mendoza/E. VanBorkum, Ogallala 8-5


#3 Doubles-Emily Alberts/Carsyn Craig, 4-0, 1st Place Medalists


Def J. Lara-Patino/K .Perez, Scottsbluff 8-4

Def P. Mondragon/B. Lundgreen, North Platte 8-3

Def O. Mack/J. Cervantes, Gering 8-3

Def L. Franklin/G. Knoke, Ogallala 8-0


Next action: Monday, Junior Varsity at North Platte JV invite 10:00

                    Thursday, Varsity at Kearney Catholic invite 9:00